Earth hour

I fredags uppmärksammade skolan Earth hour. Vi hade två punkter på agendan:

  • Gaming offline! Vi plockade fram våra brädspel och fyllde borden med Blokus, Kalaha och Othello. Många elever blev förtjusta och spelandet pågick hela lunchrasten. Vi vuxna passade på att prata om Earth hour och att spel kunde vara ett alternativ till att umgås med familjen under den släckta timmen.
  • Vår blivande miljöpolicy. I enlighet med Åtvidabergs kommuns hållbarhetsprogram hade vi plockat fram exempel på vad vi tillsammans kan göra på Alléskolan för miljön. Eleverna fick diskutera de olika förslagen och rösta på vilken insats de själva kände att de kunde ställa sig bakom.
Innan röstning
Efter röstning

På nästa elevråd kommer vi diskutera detta och se om vi kan sammanfatta denna röstning med vad som kommit fram i klasserna och på så sätt få fram en miljöpolicy.