Bilder från Eart hour-dagen

Vår skolvärd Mattias spelade rollspelet “Drakar och demoner” med några elever på Allétorget för att inspirera till Gaming offline. Spännande tyckte många, som redan efterfrågat aktiviteten igen.

 

 

 

 

 

 

Recepttips presenterades. Givetvis fanns det extra blad att få till de elever som blev sugna. Vi presenterade även syftet med Earth hour och i bibblan fanns korsord och ordgåtor på temat miljö.

 

 

 

 

 

 

Dagens bokbuffé bestod av böcker med miljötema, både skönlitterära och faktatexter. Lyset var släckt i bibblan och vi tände endast några batteriljus för att få mysig stämning. Under lunchen var alla elever som ville välkomna till vår skrivarverkstad. I samband med Earth hour har det utlysts en novelltävling med miljötemat i centrum. Kände man sig osäker på vad en novell var för något var man välkommen att lära sig mera. Sedan dess har redan två tävlingsbidrag droppat in.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *